Κηφισιά – Παναιτωλικός 0-1

4232580

Στο πιο κρίσιμο παιχνίδι (μέχρι το επόμενο…) των πλέι αουτ ο Παναιτωλικός χάρη σε γκολ του Λομονάκο «απέδρασε» από την Κηφισιά (0-1), την προσπέρασε στη βαθμολογία και βελτίωσε αισθητά τις πιθανότητες παραμονής στην Superleague.
Με χρυσό σκόρερ τον Λομόνακο στο 70′, ο αλύγιστος Παναιτωλικός πήρε μία σπουδαία νίκη στην Καισαριανή, επικρατώντας της Κηφισιάς με 0-1 και βγήκε εκτός επικίνδυνης ζώνης πηγαίνοντας στους 27 βαθμούς και ρίχνοντας τους γηπεδούχους προτελευταίους στη βαθμολογία με 25.

To πρώτο δεκάλεπτο ήταν αναγνωριστικό και για τις δύο ομάδες χωρίς κάποια φάση, με την πρώτη να σημειώνεται στο 10ο λεπτό με το σουτ του Σάντος το οποίο πέρασε εκτός. Στο 24′ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους, με τον Τορεχόν να αλλάζει ωραία την μπάλα με τον Λομόνακο και τον πρώτο να σουτάρει στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Η τελευταία φάση του πρώτου μέρους ήρθε στο 44′, με τον Σάντος να κλέβει και να πασάρει στον Οζέγκοβιτς ο οποίος αστόχησε εντός περιοχής, με το 0-0 να μένει ως το φινάλε του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος και μετά από ένα τέταρτο χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο, ο Παναιτωλικός απείλησε με τον Λομόνακο μετά από μπαλιά του Λιάβα, χωρίς όμως να φέρει κάτι, ενώ ο Αργεντίνος έγινε ξανά επικίνδυνος λίγο αργότερα και πάλι, με τον Βαφέα να γλιτώνει για την ομάδα του το γκολ.

Στο 70ο λεπτό ήρθε η στιγμή του Λομόνακο να βρει δίχτυα, με τον επιθετικό των Αγρινιωτών να φεύγει στην πλάτη της άμυνας μετά την εξαιρετική κάθετη του Ζοάο Πέδρο και να νικά τον Αναγνωστόπουλο για το 0-1. Στο 78′ ο Οζέγκοβιτς προσπάθησε να απαντήσει, αλλά το σουτ του μπλοκαρίστηκε εύκολα από τον Τσάβες.

Στα τελευταία λεπτά το σύνολο του Πετράκη διαχειρίστηκε άψογα το υπέρ του σκορ και με 0-1 πανηγύρισε την σπουδαιότερή του νίκη στα play out.

Οι συνθέσεις:

Κηφισιά (Μπράτσος): Αναγνωστόπουλος, Τσάπαν, Σολόα, Σναϊντερλάν, Τσανάτζια, Κλωναρίδης, Μιλίτσεβιτς, Μπιφουμά, Ματέους Σάντος, Οζέγκοβιτς

Παναιτωλικός (Πετράκης): Τσάβες, Οικονόμου, Μαλής, Ταμπίντζε, Μαυρίας, Τορεχόν, Λιάβας, Πέρεθ, Χουάνπι, Λομόνακο, Σέρχιο Ντίαζ