Ισοπαλία (1-1) με τον Βόλο ο Παναιτωλικός

panetolikos 3

Διδακτική ισοπαλία στο φιλικό με τον Βόλο για τον Παναιτωλικό. Το σύνολο του Σούρερ, με καλό πρόσωπο στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, αναδείχθηκε ισόπαλο 1-1.

Σκόρερ ο Πέδρο, που αποχώρησε τραυματίας, πολύ καλές εμφανίσεις από Λιάβα, Ντίαζ, Μπουζούκη. Δείγματα πολύ καλής κυκλοφορίας και πρέσινγκ ο Παναιτωλικός, που ισοφαρίστηκε όταν «έκατσε» από την κούραση στο τέλος, χάνοντας ωστόσο δύο μεγάλες ευκαιρίες για τη νίκη στις καθυστερήσεις.

Σε διάταξη 3-4-3 ο Παναιτωλικός. Καπίνο στο τέρμα, Ντουάρτε, Μλάντεν, Μαλής οι τρεις του κέντρου της άμυνας. Λιάβας στην δεξιά πτέρυγα, Τορεχόν στην αριστερή, ως φουλ μπακ. Τσιγγάρας, Ξενιτίδης στον άξονα. Φρεντ Ντουάρτε, Μπουζούκης, Πέδρο η τριπλέτα μπροστά.

Το πρώτο ημίχρονο
Δυναμικός στο ξεκίνημα ο Παναιτωλικός με πρέσινγκ ψηλά και γρήγορα κερδίσματα στις μονομαχίες στον χώρο του κέντρου. Η πρώτη στιγμή ανήκε στον Βόλο, με σουτ του Άλχο να διώχνει ο Καπίνο σε κόρνερ στο 11′.

Στο 13′ ο Παναιτωλικός πίεσε καλά, ο Κρούζλιακ γύρισε άσχημα την μπάλα προς τον τερματοφύλακά του, με τον Πέδρο να κλέβει έξυπνα, να πλασάρει σε κενή εστία και να ανοίγει το σκορ.

«Φτερά» στο πόδια των παικτών του Σούρερ, που κυκλοφορούσαν εξαιρετικά μπάλα, με γύρισμα του Λιάβα να απομακρύνεται σε επικίνδυνο σημείο στο 15′. Στο 16′ φάουλ του Μπουζούκη μπλόκαρε ο Κόστιτς.

Ο Παναιτωλικός έβγαινε εξαιρετικά στην αντεπίθεση και προσπαθούσε να πλαγιοκοπήσει με γυρίσματα προς την περιοχή του Βόλου. Μέχρι το 20′ ήταν η ομάδα που ξεχώριζε στο γήπεδο.

Στο 26′ ο Μύγας σούταρε από απόσταση με τον Καπίνο να διώχνει ξανά εντυπωσιακά σε κόρνερ. Ο Παναιτωλικός μέχρι το τέλος του ημιχρόνου διατήρησε καλή εικόνα. Γυρνούσε καλά την μπάλα, προσπαθούσε να παίξει όμορφα και σωστά.

Εύκολη πτώση του Κίτσου εντός περιοχής στο 32′, «παίζετε» του είπε ο ρέφερι. Η απόφαση φάνηκε σωστή, καθότι δεν έκανε αντικανονικό μαρκάρισμα ο Ντουάρτε.

Χαρακτηριστική η αντίδραση του Σούρερ σε γύρισμα της μπάλας από τον Τσιγγάρα προς τον Καπίνο στο 39′. Οι φωνές του τεχνικού του Παναιτωλικού ενδεικτικές της νοοτροπίας που θέλει να περάσει στην ομάδα του.

Το ημίχρονο έληξε στο 0-1, με τον Πέδρο να αποκομίζει ένα ελαφρύ πρόβλημα τραυματισμού από «άτσαλο» πάτημα.
pedro 3
Το δεύτερο ημίχρονο
Με τη σέντρα την θέση του Πορτογάλου πήρε ο Βοΐλης. Πέντε λεπτά αγώνα παίχτηκαν ώσπου αποχώρησε με μυϊκό πρόβλημα και ο Φρεντ Ντουάρτε. Ο Σέρχιο Ντίαζ τον αντικατέστησε.

Ο ρυθμός ήταν υψηλός, φάσεις ωστόσο δεν υπήρχαν. Στο 57′ ο Καπίνο αποχώρησε, με τον Στεργιάκη να εισέρχεται. Ακολούθως ο Παναιτωλικός έγραψε τελική με κακό σουτ του Ξενιτίδη να περνά άουτ.

Ο Χουάνπι στο 63′ αντικατέστησε τον πολύ καλό Μπουζούκη. Ο Παναιτωλικός συνέχιζε να πρεσάρει σε όλο το γήπεδο, αν και η κόπωση είχε κάνει την εμφάνισή της.

Στο 79′ ο Τσιγγάρας έχασε σε καίρια θέση, παραχωρώντας φάουλ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λούνα στέλνοντας την μπάλα στην οριζόντια δοκό του Στεργιάκη. Στο 80′ Μπελεβώνης και Κοντούρης πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο. Αποχώρησαν οι Λιάβας και Ξενιτίδης.

Κεφαλιά του Τάχατου στο 83′ από φάουλ δεν απείλησε. Γύρισμα του ίδιου ένα λεπτό μετά μπλόκαρε ο Στεργιάκης. Στα τελευταία λεπτά ο Παναιτωλικός έδειχνε εξουθενωμένος στο γήπεδο, με τους Βολιώτες να ισοφαρίζουν στο 90′. Ο δραστήριος Τάχατος έγινε αποδέκτης σέντρας από τα αριστερά, σκοράροντας.

Στο 92′ από εκτέλεση φάουλ του Χουάνπι, ο Βοΐλης βγήκε φάτσα με το γκολ, με τον Παπαδόπουλο να τον νικά στο τετ-α-τετ. Στην αντεπίθεση ο Τσιγγάρας έκοψε σωτήρια. Τελευταία φάση του αγώνα μία στατική μπάλα για τον Παναιτωλικό, με τον Ντίαζ να εκτελεί στα σώματα. Ο Χουάνπι σέντραρε στην εξέλιξη, ο Ντουάρτε πήρε την κεφαλιά, με τον κίπερ του Βόλου να γλιτώνει την ομάδα του από νέο γκολ. 1-1 το τελικό σκορ.

volos 3
-Το πρώτο ημίχρονο. Ένας Παναιτωλικός που έτρεχε, πίεζε, κυκλοφορούσε μπάλα γρήγορα και σωστά. Σε έναν σχηματισμό που είναι ομολογουμένως πρωτόγνωρος, το σύνολο του Σούρερ έδειξε καλά δείγματα.

-Οξυδέρκεια έδειξε ο Πέδρο στη φάση του 0-1. «Διάβασε» τη φάση, έκλεψε, σκόραρε. Ευχή όλων να μην είναι σοβαρός ο τραυματισμός του.

-Πολύ καλό παιχνίδι ο Λιάβας, στο πρώτο ημίχρονο έκανε ολοκληρωμένη εμφάνιση. «Αθόρυβη» δουλειά με διάρκεια ο Μπουζούκης. Θετικός ο Σέρχιο Ντίαζ.

-Ξανά καλός ο Καπίνο. Δείχνει σταθερότητα, είχε τρεις καλές επεμβάσεις.

-Μπορεί να ισοφαρίστηκε στο 90′ αλλά ο Παναιτωλικός στις καθυστερήσεις κυνήγησε το γκολ, χάνοντας δύο κλασικές ευκαιρίες.

-Σε ελάχιστες περιπτώσεις ο Βόλος βγήκε σε ανοικτό γήπεδο, με τις γραμμές του Παναιτωλικού ψηλά στο γήπεδο. Υπήρξαν ορισμένες ανισορροπίες σε αυτές τις περιπτώσεις αμυντικά.

-Καλοί στο πρώτο μέρος, «έβγαλαν» κούραση στην επανάληψη Τσιγγάρας, Μπρούνο Ντουάρτε. Δεν απέφυγαν μερικά λάθη. Κυριότερο αυτό του Τσιγγάρα στο 77′ που έχασε μπάλα έξω από την περιοχή, παραχωρώντας φάουλ σε επικίνδυνη θέση που μετουσιώθηκε σε δοκάρι για τον Βόλο.

-Δεν φάνηκε ο Φρεντ Ντουάρτε, που αποχώρησε τραυματίας. Αρκετά εύκολα λάθη ο εορτάζων Χρήστος Μπελεβώνης στα λίγα λεπτά που αγωνίστηκε.

-Πασιφανές, τονίζεται ξανά, ότι η ομάδα θέλει ενίσχυση στα χαφ. Ο Άγγελος Τσιγγάρας, ενδεικτικά έβγαλε ενενηντάλεπτο, ελλείψει επιλογών.

Θερμές ευχαριστίες στα παιδιά του LamiaOle για τις φωτογραφίες.