Γ.Α.Σ Αγρινίου: Εντυπωσιακές επιδόσεις στο Περιφερειακό Πρωτάθλημα Ανωμάλου Δρόμου στην Πάτρα

425886434 932872261890789 1243642956320293313 n

Με το Περιφερειακό Πρωτάθλημα Ανωμάλου Δρόμου ξεκίνησε η νέα αγωνιστική δραστηριότητα για του αθλητές αντοχής το 2024 στο πάρκο της Αγυιάς στην Πάτρα. Στους αγώνες ανωμάλου δρόμου συμμετείχαν περισσότεροι από 500 αθλητές και αθλήτριες σε όλες τις κατηγορίες απο τα σωματεία της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας , της Ζακύνθου και Κεφαλλήνιας.
Οι αθλητές του ΓΑΣ Αγρινίου εντυπωσίασαν με τις επιδόσεις τους αφού σε όλες τις κατηγορίες που συμμετείχαν τερμάτισαν στην πρώτη δεκαπεντάδα συνεχίζοντας την παράδοση στις επιτυχίες που έχει το αγρινιώτικο σωματείο.
Στα αγόρια των 3000μ Κ16 οι Σωτήρης Τσώνης, Θανάσης Κουτσιαύτης και Θανάσης Τσιπετός κατέκτησαν τις τρεις πρώτες θέσεις με τον Ηλία Λαμπρόπουλο να τερματίζει πέμπτος και το Χρήστο Νικολάου δωδέκατος. Στο δρόμο των 4000μ Κ18 ο Γιάννης Τζαμανής κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο και ο Παναγιώτης Τουφεκούλας το χάλκινο. Ο Γιώργος Τσώνης ήταν ο τρίτος νικητής στα 6000μ Κ20 και ο Γιάννης Ματσούκας τερμάτισε τέταρτος. Στα 8000μ Ανδρών ο Βαγγέλης Μουρτζιάπης ήταν πέμπτος και ο μικρότερος συμμετέχων του συλλόγου μας Ερμής Κουνέλης ήρθε ένατος στα 1500 Κ14. Στα κορίτσια η Ιωάννα Ποσονίδη κατέκτησε την ένατη
θέση στα 2000μ Κ16 ενώ η Ηλέκτρα Μανδέλλου ήταν δέκατη τρίτη. Τέλος η πυγμάχος Φαίη Κωστάκη έτρεξε στα 3000μ Κ18 καταλαμβάνοντας την δωδέκατη θέση.
«Ένα τεράστιο μπράβο σε όλους για την προσπάθεια τους ή οποία είναι αξιέπαινη, μας γεμίζει αισιοδοξία και ελπίδα για το μέλλον , το οποίο τους ανήκει!»