Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κωπηλασίας: Μπούρμπου και Αναστασιάδου ανέβηκαν στο 2ο σκαλί του βάθρου
![anastasiadoy mpormpiy](https://agrinio2day.gr/wp-content/uploads/2024/04/anastasiadoy_mpormpiy.jpg)
Οι Χριστίνα Μπούρμπου και Ευαγγελία Αναστασιάδου κατέλαβαν τη δεύτερη θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κωπηλασίας, που φιλοξενείται στο Ζέγκεντ της Ουγγαρίας.
Στον τελικό της δικώπου με χρόνο 8:00.87 κατετάγησαν 2ες και ανέβηκαν για πρώτη φορά ως πλήρωμα στο βάθρο της διοργάνωσης.
Νικήτριες του αγώνα αναδείχθηκαν οι Ρουμάνες Ιοάνα Βριντσεάνου και Ροξάνα Ανγκελ με 7:52.05, ενώ την τριάδα συμπλήρωσαν οι Ιβάνα Γιούρκοβιτς και Γιοσίπα Γιούρκοβιτς από την Κροατία με 8:03.13.
Στο αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών, οι Ζήσης Μπουκουβάλας και Θανάσης Παλαιοπάνος τερμάτισαν τρίτοι στον τελικό Γ΄ με χρόνο 7:31.42 και κατετάγησαν 15οι στο σύνολο.
protothema.gr
![googlenews](/wp-content/uploads/2023/08/gnews-1.png.webp)
Ακολουθήστε το Agrinio2Day στο Google News
![zenith](/wp-content/uploads/2023/10/Aluxal_Logo.jpg)
![](/wp-content/uploads/2022/03/banner-1.gif)