Ενθουσίασε η εκδήλωση αφιερωμένη στον σπουδαίο Αγρινιώτη συνθέτη Λίνο Κόκοτο
![img 20240512 211548](https://agrinio2day.gr/wp-content/uploads/2024/05/IMG_20240512_211548.jpg)
Η Σχολή Τοπικής Ιστορίας και Πολιτισμού «Αθανάσιος Παλιούρας», παρουσίασε στο Παπαστράτειο Μέγαρο, την Κυριακή 12 Μαΐου 2024, την τελευταία εκδήλωση της περιόδου 2023-2024.
Ήταν μια εκδήλωση αφιερωμένη στον σπουδαίο Αγρινιώτη συνθέτη Λίνο Κόκοτο, ο οποίος τίμησε τους διοργανωτές με την παρουσία του. Η εκδήλωση περιλάμβανε μουσικό μέρος που ετοιμάστηκε από τον Παύλο Μπερμπερίδη και το πενταμελές συγκρότημά του, και συνέντευξη με τον δημιουργό, που επιμελήθηκε ο δημοσιογράφος Νίκος Κανής.
Ακούστηκαν τα γνωστότερα τραγούδια του Λίνου Κόκοτου, των οποίων η πολύ ωραία ερμηνεία από τον Παύλο Μπερμπερίδη και την Κωνσταντίνα Παπαθανασίου, ενθουσίασε τον δημιουργό τους. Το πολυάριθμο κοινό σιγοτραγούδησε τα τραγούδια και γνώρισε καλύτερα τον συνθέτη, ο οποίος απόλαυσε την εκδήλωση που έγινε προς τιμήν του στην γενέθλια πόλη.
![googlenews](/wp-content/uploads/2023/08/gnews-1.png.webp)
Ακολουθήστε το Agrinio2Day στο Google News
![zenith](/wp-content/uploads/2023/10/Aluxal_Logo.jpg)
![](/wp-content/uploads/2022/03/banner-1.gif)