Ελευθερούπολη – ΑΟ Αγρινίου 88-75

gse agrinio fasi 1200x799

Ελευθερούπολη – Αγρίνιο 88-75: Χτίζουν σερί νικών οι γηπεδούχοι!

Η Ελευθερούπολη τα βρήκε σκούρα για 27 λεπτά απέναντι στο Αγρίνιο, ωστόσο στην συνέχεια ανέβασε στροφές και κατάφερε να πετύχει την δεύτερή της διαδοχική νίκη (88-75) και πρώτη στην έδρα της μετά από δύο κίτρινα φύλλα, με συνέπεια να ανέβει στο 5-4. Στον αντίποδα το σύνολο του Ντίνου Καλαμπάκου έδειξε ένα αρκετά καλό πρόσωπο για αρκετή ώρα, αλλά αυτό δεν έφτανε, με συνέπεια να ηττηθεί και να υποχωρήσει στο 3-6.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν ιδανικά ακόμη μία εκτός έδρας αναμέτρηση, καθότι πήραν με το ¨καλησπέρα” πλεονέκτημα 13 πόντων (6-19), με τον ΓΣΕ να αντιδρά άμεσα, χάρις σε τέσσερα διαδοχικά τρίποντα (18-19) και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 18-21. Στην συνέχεια ο αγώνας είχε τον χαρακτήρα ντέρμπι, με τους δύο “μονομάχους” να συμβαδίζουν σε όλη την περίοδο στο σκορ και τελικά να πηγαίνουν στην ανάπαυλα σχεδόν ισόπαλες (43-42).

Μάλιστα οι Αιτωλοακαρνάνες συνέχισαν να είναι εξαιρετικοί ιδίως στην επίθεση, αφού με ηγέτες τους ψηλούς τους πήραν εκ νέου πλεονέκτημα τεσσάρων πόντων (53-57), δείχνοντας ότι θα βγάλουν το λάδι των Καβαλιωτών. Παρόλα αυτά το σύνολο του Παπαδόπουλου έτρεξε ένα σερί 16-2 και αποσπάστηκε με 10 πόντους (69-59), βάζοντας για τα καλά το νερό στο αυλάκι. Ακόμη η Ελευθερούπολη εξακολουθούσε να είναι κυρίαρχη στο παρκέ και πήγε στην τέταρτη περίοδο με αέρα 16 πόντων (77-61), με το Αγρίνιο να προσπαθεί να επανέλθει, μειώνοντας στους 11 (77-66). Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν πάντως άμεση, αφού πήραν πάλι διαφορά 16 πόντων (82-66) και κλείδωσαν την νίκη.

Για τους νικητές την διαφορά έκανε ο Σταύρος Τουτζιαράκης με 21 πόντους και 13 ριμπάουντ, την ώρα που εξαιρετικοί ήταν και οι Γράβας – Τσουμάνης με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την μεριά του Αγρινίου ξεχώρισε ο AJ John με 17 πόντους και 13 ριμπάουντ (ίσως στο τελευταίο του παιχνίδι, αφού έκλεισε σε ομάδα του Βελγίου), ενώ πολύ καλή εικόνα είχαν και οι Τσουργιάννης και Μπαζίνας με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Παρά την διψήφια έκταση της νίκης του ΓΣΕ, η στατιστική εικόνα του αγώνα ήταν σχετικά μοιρασμένη, αφού οι γηπεδούχοι πήραν για λίγο την μάχη των ριμπάουντ (42-37), την ώρα που ήταν καλύτεροι στο ratio ασίστ/λαθών (24/9-20/11), αλλά πιο άστοχοι στα σουτ εντός παιδιάς (33/75 -30/65).