Εκδήλωση προς τιμήν γηραιών κληρικών της Ιεράς Μητροπόλεως Αιτωλίας και Ακαρνανίας
![agiow xristoforos](https://agrinio2day.gr/wp-content/uploads/2022/05/agiow-xristoforos.jpg)
Στον Ιερό Ναό Αγίου Χριστόφορου Αγρινίου θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 3 Μαΐου 2023 και ώρα 19:00’ εκδήλωση προς τιμήν γηραιών κληρικών της Ιεράς Μητροπόλεως Αιτωλίας και Ακαρνανίας, κατά την οποία ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Αιτωλίας και Ακαρνανίας κ. Δαμασκηνός θα τους επιδώσει τον Χρυσό Σταυρό της Ιεράς Μητροπόλεως.
Την εκδήλωση θα διανθίσουν ύμνοι, τους οποίους θα αποδώσει η Χορωδία του Συλλόγου Ιεροψαλτών Αγρινίου «Άνθιμος ο Αρχιδιάκονος», υπό την διεύθυνση του Πρωτοψάλτου κ. Κωνσταντίνου Λανάρα.
Η εκδήλωση είναι ενταγμένη στο πλαίσιο των εορταστικών εκδηλώσεων, με τίτλο: «Α’ Χριστοφόρεια 2023», προς τιμήν του Αγίου Μεγαλομάρτυρος Χριστόφορου, πολιούχου του Αγρινίου, που συνδιοργανώνουν η Ιερά Μητρόπολη Αιτωλίας και Ακαρνανίας και ο Δήμος Αγρινίου.
![googlenews](/wp-content/uploads/2023/08/gnews-1.png.webp)
Ακολουθήστε το Agrinio2Day στο Google News
![zenith](/wp-content/uploads/2023/10/Aluxal_Logo.jpg)
![](/wp-content/uploads/2022/03/banner-1.gif)