Εκδήλωση με θέμα: ” Συναισθηματικές Σχέσεις & Ψυχική Ενδυνάμωση” στο Αγρίνιο
![20240610 112306](https://agrinio2day.gr/wp-content/uploads/2024/06/20240610_112306.jpg)
Ο Δήμος Αγρινίου σας προσκαλεί στην ομιλία που θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 12 Ιουνίου 2024, στις 19.30 μ.μ, στην αίθουσα Δημοτικού Συμβουλίουμε θέμα:
«Συναισθηματικές Σχέσεις & Ψυχική Ενδυνάμωση».
Εισηγητές:
-Κωνσταντίνος Βανδώρος Ψυχολόγος, με ειδικεύσεις στην Εκπαίδευση Γονέων, Διαπαιδαγώγηση στην παιδική και εφηβική ηλικία, Σχολική Ψυχολογία, Επικουρικό μέλος της ομάδας προστασίας ανηλίκων για τον Δήμο Καλαβρύτων.
-Ευαγγελία Πρέζα Κοινωνιολόγος Σύμβουλος Παίδων Εφήβων και Ενηλίκων, Σύμβουλος Οικογενειακού Προγραμματισμού και Διαχείρισης Ανθρώπινου Δυναμικού, Πολιτικός Επιστήμονας, Παιδαγωγός προσχολικής αγωγής, Συγγραφέας – Εκδότης.
-Κωνσταντίνα Πρέζα Πτυχιούχος Μηχανογραφημένης Λογιστικής, Παιδαγωγός προσχολικής αγωγής, Απόφοιτος Διαχείρισης Στρες και υγεία – Διαπαιδαγώγησης στη σχολική ηλικία.
Οι θεματικές που θα αναπτυχθούν είναι:
1.Η σημασία της αυτεπίγνωσης στην ψυχική ενδυνάμωση. (Κωνσταντίνος_Βανδώρος)
2.Βιώματα, εμπειρίες και συναισθηματικοί δεσμοί: η διαχείριση της προσκόλλησης στα αρνητικά.
(Ευαγγελία Πρέζα)
3.Το σύστημα του στρες: Στρες, Distress, Ευστρές και Μέθοδοι Αντιστρές. Πώς μας επηρεάζει το αλλοστατικό φορτίο; (Κωνσταντίνα_Πρέζα)
Την ομιλία συντονίζει η κυρία Ευαγγελία_Πρέζα.
*Οι ομιλίες αφορούν όλες τις ηλικίες και γίνονται στο πλαίσιο του προγράμματος ”Ψυχοκοινωνική Συμβουλευτική και Συναισθηματική Ενδυνάμωση της Τρίτης Ηλικίας” που υλοποιείται από το Δήμο Αγρινίου.
Είσοδος ελεύθερη.
![googlenews](/wp-content/uploads/2023/08/gnews-1.png.webp)
Ακολουθήστε το Agrinio2Day στο Google News
![zenith](/wp-content/uploads/2023/10/Aluxal_Logo.jpg)
![](/wp-content/uploads/2022/03/banner-1.gif)