Εγκαίνια της Σχολικής Πινακοθήκης στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Αγρινίου(foto)
![dsc 6530](https://agrinio2day.gr/wp-content/uploads/2024/05/DSC_6530.jpg)
Παρουσία μαθητών, εκπαιδευτικών και γονέων έγιναν τα εγκαίνια της Σχολικής Πινακοθήκης στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Αγρινίου από τον Σεβασμιότατο Μητροπολίτη Αιτωλίας και Ακαρνανίας κ. Δαμασκηνό.
Ο χώρος φιλοξενεί μόνιμη έκθεση 42 έργων του εικαστικού Χαράλαμπου Ζαχαρόπουλου, ο οποίος ευγενώς παραχώρησε τους πίνακες για τη δημιουργία της πρότυπης Σχολικής Πινακοθήκης.
Όπως χαρακτηριστικά ανέφερε ο κ. Ζαχαρόπουλος :«Νοιώθω μεγάλη χαρά, αυτό το ταξίδι στο χρόνο, να το μοιράζομαι με τα παιδιά, τις μικρές ηλικίες που διψάνε για γνώση».
Στην αξία της δημιουργίας σχολικής πινακοθήκης αναφέρθηκε ο Διευθυντής του 2ου Δημοτικού Σχολείου Νικόλαος Μπρούτας: «Η Σχολική μας Πινακοθήκη αποτέλεσε ένα όνειρο που πήρε σάρκα και οστά. Η τέχνη μας ταξιδεύει στον χρόνο και στον χώρο».
Συγχαρητήρια στον καλλιτέχνη και τη διεύθυνση του σχολείου για την αξιέπαινη πρωτοβουλία έδωσε ο Αναπληρωτής Δημάρχου Βασίλης Φωτάκης.
Παρόντες οι Αντιδήμαρχοι Χρ. Ζαρκαβέλης, Γ. Μπόκα, Χρ. Τασολάμπρου, Α. Σκαρτσάρης, η πρ. του ΔΗΠΕΘΕ Μ. Παπαγεωργίου, ο πρ. του Δ. Παρκινγκ Π. Γιαννιώτης,
Οι ώρες επισκέψεων της Σχολικής Πινακοθήκης είναι:
09.00 το πρωί έως 13.00 το μεσημέρι, από Δευτέρα έως Παρασκευή, κατόπιν συνεννόησης με τη διεύθυνση του σχολείου.
![googlenews](/wp-content/uploads/2023/08/gnews-1.png.webp)
Ακολουθήστε το Agrinio2Day στο Google News
![zenith](/wp-content/uploads/2023/10/Aluxal_Logo.jpg)
![](/wp-content/uploads/2022/03/banner-1.gif)