Έχασε με 4-0 ο Παναιτωλικός από τον ΠΑΟΚ

παοκ

Με εμφατικό τρόπο έκλεισε την αυλαία των φιλικών του ΠΑΟΚ, «γράφοντας» τεσσάρα επί του Παναιτωλικού ενόψει Λέφσκι Σοφίας. Δύο γκολ για τον Γιώργο Κούτσια στο πρώτο ημίχρονο, ανεπίσημο ντεμπούτο για Μπράντον Τόμας.
Την ευκαιρία να πραγματοποιήσει τις τελευταίες του δοκιμές είχε ο Ραζβάν Λουτσέσκου, στο κλειστού χαρακτήρα φιλικό προετοιμασίας επί του Παναιτωλικού, με τους «ασπρόμαυρους» να ρίχνουν αυλαία με θετικό αποτέλεσμα (4-0) και τον Γιώργο Κούτσια να… ξαναχτυπάει μετά το γκολ με τη Σταντάρ Λιέγης.

Ο νεαρός φορ που κλήθηκε φέτος εκτάκτως στην προετοιμασίας της ομάδας, έδωσε συνέχεια στις θετικές εμφανίσεις ανοίγοντας το σκορ λίγο πριν τη συμπλήρωση του ημιώρου μετά από ασίστ του Κουαλιάτα.

Την σκυτάλη πήρε έπειτα ο Γιάσμιν Κούρτιτς για το 2-0 στο 39′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, για να έρθει και πάλι στο 43ο λεπτό ο 18χρονος άσος, αυτή τη φορά με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Ράφα Σοάρες (3-0).

Ο Ρουμάνος τεχνικός προχώρησε σε αρκετές αλλαγές στο β΄ημίχρονο, αλλάζοντας όλους τους παίκτες του εκτός από τους Κούτσια, Κάργα και Ίνγκασον, που επέλεξε να δώσει κι’ άλλο χρόνο συμμετοχής.

Τα δεδομένα δεν άλλαξαν, ο ΠΑΟΚ διατηρούσε τα ηνία, με τον Στέφαν Σβαμπ να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο, καταγράφοντας δοκάρι (72′) βάζοντας εν συνεχεία την υπογραφή του με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 82′ για το τελικό 4-0.

Αξιοσημείωτο είναι πως τα πρώτα ανεπίσημα λεπτά συμμετοχής του κατέγραψε και το νέο μεταγραφικό απόκτημα του Δικεφάλου, Μπράντον Τόμας.

Οι συνθέσεις:

Για τον ΠΑΟΚ στο 1ο Ημίχρονο: Κοτάρσκι, Σάστρε, Κάργας, Ίνγκασον, Ράφα, Κούρτιτς, Ντόουγκλας, Ντάντας, Κουαλιάτα, Κωνσταντέλιας, Κούτσιας

Στο β’ ημίχρονο: Ζίβκοβιτς, Λύρατζης Κάργας (60′ Κουλιεράκης), Ίνγκασον (60′ Παναγιώτου), Βιεϊρίνια, Σβαμπ, Τσιγγάρας, Φιλίπε, Ρικάρντο, Λάμπρου, Κούτσιας (72′ Μπράντον ).

Στην αρχική ενδεκάδα του Παναιτωλικού ήταν οι: Στεργιάκης, Αποστολάκης, Λάρσον, Αναστασόπουλος, Χατζηθεοδωρίδης, Τσιγγάρας, Βαρόνε, Ντίας, Μόρσεϊ, Μπελεβώνης, Καρέλης.

Στο β’ ημίχρονο αγωνίστηκαν οι: Ανέστης, Λιάβας, Μπακαδήμας, Κορνέλιους, Χουχούμης, Μάρτενσον, Ξενιτίδης, Ντουάρτε, Νικολάου (80’ Σοροβός), Νταγκό, Πέδρο.