Δήλωση του Μητροπολίτου Αιτωλίας και Ακαρνανίας για τη νέα διάκριση του Φώτη Ζησιμόπουλου
![zisimopoulos1](https://agrinio2day.gr/wp-content/uploads/2023/12/zisimopoulos1.jpg)
Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Αιτωλίας και Ακαρνανίας κ. Δαμασκηνός πληροφορηθείς την παγκόσμια διάκριση του Αγρινιώτη αθλητή Φώτη Ζησιμόπουλου προέβη στην ακόλουθη δήλωση:
«O Φώτης Ζησιμόπουλος με την νίκη του στο «Σπάρταθλον» μας έκανε και πάλι όλους υπερήφανους, κατακτώντας την 2η θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 24 ωρών της IAU, στην Ταϊπέι.
Η δική του νίκη δοξάζει την πατρίδα μας, την Ελλάδα μας, αλλά και τη γενέτειρά του, το Αγρίνιο. Μας κάνει όλους τους Αιτωλοακαρνάνες χαρούμενους και υπερήφανους. Ευχόμαστε η Παναγία μας και ο Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός να τον σκεπάζουν και να του χαρίζουν υγεία και δύναμη, ώστε να αναδεικνύεται πάντοτε νικητής, όχι μόνο στο στάδιο των αγωνισμάτων, αλλά και στον στίβο της ζωής».
![googlenews](/wp-content/uploads/2023/08/gnews-1.png.webp)
Ακολουθήστε το Agrinio2Day στο Google News
![zenith](/wp-content/uploads/2023/10/Aluxal_Logo.jpg)
![](/wp-content/uploads/2022/03/banner-1.gif)