Αστέρας Τρίπολης – ΠΑΟΚ 2-2

paok asteras

Ήταν 2-0 για τον ΠΑΟΚ ως το 90’+1΄. Κατάφερε να μην το κρατήσει (2-2).
Ο Αστέρας Τρίπολης σόκαρε τον ΠΑΟΚ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας για την 22η αγωνιστική της Super League.

Ο Ζίβκο Ζίβκοβιτς ξεκίνησε κάτω από τα δοκάρια για τον ΠΑΟΚ λόγω της απουσίας του Ντομινίκ Κοτάρσκι, με τους Ράφα Σοάρες, Νάσμπεργκ, Ίνγκασον και Σάστρε να είναι στην αμυντική γραμμή, ενώ στον άξονα πήραν θέση οι Αουγκούστο και Σβαμπ. Νάρεϊ, Κωνσταντέλιας και Αντρίγια Ζίβκοβιτς ήταν η τριάδα πίσω από τον προωθημένο Ολιβέιρα.

Από την άλλη ο Αστέρας Τρίπολης παρατάχθηκε με τους Παπαδόπουλο, Γκαρθία, Καστάνιο, Πίτσου, Άλβαρες, Αλάγκμπε, Σανταφέ, Ριέρα, Κρέσπι, Σίτο και Μπαράλες.

Με καταιγιστικό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι, με τον ΠΑΟΚ να πετυχαίνει το γκολ με το «καλησπέρα» στην αναμέτρηση. Μόλις στο 6ο λεπτό ο Νάσμπεργκ έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, ο Νορβηγός πήρε την κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι στον Ολιβέιρα από εκεί ξανά στον Νάσμπεργκ ο οποίος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει για το 0-1. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά λίγα λεπτά αργότερα, με τον Νάρεϊ να κάνει ωραία ενέργεια και να σουτάρει από πλάγια θέση, αλλά ο Παπαδόπουλος τον σταμάτησε.

Η απάντηση του Αστέρα ήταν άμεση, με τους Αρκάδες να έχουν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 12ο λεπτό, όταν ο Κρέσπι βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση ωστόσο το σουτ του στην κίνηση έφυγε ελάχιστα άουτ. Μετά το πρώτο τέταρτο ο ρυθμός έπεσε σταδιακά με το παιχνίδι να κυλάει χωρίς μεγάλες ευκαιρίες μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο του ημιχρόνου.

Στο 36′ ο Νάρεϊ με ωραίο φαλτσαριστό σουτ έφτασε κοντά στο 0-2 αλλά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Παπαδόπουλου, ενώ τρία λεπτά μετά οι γηπεδούχοι είχαν ακόμα μια τεράστια ευκαιρία για το 1-1. Ο Σίτο ήταν εκείνος που επιχείρησε το σουτ, αλλά ο Ζίβκοβιτς πραγματοποίησε μια εντυπωσιακή επέμβαση, με την μπάλα στη συνέχεια να σταματάει στο δοκάρι του Σέρβου γκολκίπερ.

Ο καταιγισμός ευκαιριών στο πρώτο 45λεπτο ολοκληρώθηκε με τον Κωνσταντέλια που έφυγε στην κόντρα, πάτησε περιοχή και πλάσαρε τον Παπαδόπουλο αλλά η μπάλα έφυγε αργά λίγο δίπλα από την εστία του Αστέρα.

Το ξεκίνημα του Β’ ημιχρόνου ήταν σαφώς λιγότερο εντυπωσιακό από το πρώτο. Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που έδειξαν να έχουν μεγαλύτερη διάθεση να δημιουργήσουν φάσεις και να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο μέχρι τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού δεν υπήρξε μεγάλη ευκαιρία, πέρα από ένα μακρινό σουτ του Γκαρντάφσκι στο 54′ που εξουδετέρωσε με ευκολία ο Ζίβκοβιτς.

Στο 62′ ο Παπαδόπουλος είπε για ακόμα μία φορά «όχι» στον Νάρεϊ που σούταρε από καλή θέση. Στο 78′ ο επιθετικός του ΠΑΟΚ εκτέλεσε φάουλ με συρτό σουτ αλλά ο τερματοφύλακας των Αρκάδων μπλόκαρε την μπάλα, ενώ στο 80′ ο Αστέρας απείλησε με τον Γκαρντάφσκι που έκανε ωραία το σουτ, ο Ζίβκοβιτς έπεσε κι απέκρουσε με δυσκολία και στη συνέχεια απομάκρυνε ο Νάσμπεργκ.