Αστέρας Τρίπολης – Παναθηναϊκός 1-0

αποβολη

Ο Κουρμπέλης καθάρισε τους… συμπαίκτες του, ο Παναθηναϊκός δέχθηκε γκολ στο πρώτο σουτ και ο Αστέρας με το σκροπ του Μπαρτόλο τον έστειλε για πρώτη φορά εκτός κορυφής και στο -2. Ολοκληρωτική κατάρρευση του τριφυλλιού που πλήρωσε τις εμμονές του.
Φρένο στο απόλυτο των νικών του Παναθηναϊκού στην επαρχία έβαλε ο απόψε ο Αστέρας Τρίπολης στον Παναθηναϊκό, επικρατώντας με 1-0 χάρη στο γκολ του Μπαρτόλο στο 80’ στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» των πράσινων, οι οποίοι έπεσαν για πρώτη φορά φέτος στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος με δύο βαθμούς διαφορά από την ΑΕΚ.

Σημαίνοντα ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα έπαιξε η αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Κουρμπέλη στο 33’ μέσα σε έξι λεπτά (!) με τον Παναθηναϊκό να γνωρίζει την τρίτη του ήττα στα τέσσερα τελευταία ματς πρωταθλήματος.

Το τριφύλλι προσπάθησε από το ξεκίνημα να αποκτήσει τον έλεγχο του ρυθμού μέσω της κατοχής της μπάλας και να βρει με υπομονή τα ρήγματα στην καλά οργανωμένη άμυνα του Αστέρα, ενώ η ομάδα της Τρίπολης έδωσε έμφαση στη συνοχή των γραμμών πίσω από τη μπάλα.

Απόρροια των παραπάνω ήταν να μην υπάρχει υψηλή ένταση στο ματς, με τον Παναθηναϊκό να δημιουργεί τρεις υποσχόμενες ευκαιρίες στο πρώτο 20λεπτο, δύο από στατικές φάσεις (μονοκόμματο σουτ του Πέρεθ άουτ στο 6’, παρέμβαση Γκαρντάφσκι προ του Κουρμπέλη από φάουλ του Μπερνάρ στο 14’).

Και μία από ωραία συνεργασία των Παλάσιος, Τσέριν και Μπερνάρ, με τον Βραζιλιάνο να δίνει έξοχα μέσα στην περιοχή στον Αργεντινό, ο οποίος άνοιξε το κοντρόλ και έδωσε την ευκαιρία στον Καστάνιο να απομακρύνει (20’).

Στο 32’ από φάουλ του Πούχατς και διώξιμο του Καστάνιο, ο Παλάσιος έπιασε με τη μία το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ και στο αμέσως επόμενο λεπτό οι ισορροπίες του ματς άλλαξαν άρδην!

Κι αυτό διότι ο Κουρμπέλης δέχτηκε μέσα σε έξι λεπτά δύο κίτρινες κάρτες (27’-33’) από τον διαιτητή Τζήλο που δεν έβγαλε από το τσεπάκι του καμία άλλη κάρτα σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, παρότι υπήρχαν εξόφθαλμες παραβάσεις για να το πράξει.

Οι δύο απανωτές κίτρινες κάρτες του Κουρμπέλη, που βάσει κανονισμών ήταν σωστές, τροποποίησαν τα δεδομένα του αγώνα.

Η αποβολή του αρχηγού του τριφυλλιού έδωσε τη δυνατότητα στον Αστέρα να πάρει περισσότερα ρίσκα και υποχρέωσε τον Παναθηναϊκό να ρίξει μεγαλύτερο βάρος στην άμυνά του.

Η ποιότητα του ματς έγινε ακόμα χειρότερη στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς ο Αστέρας δεν μπορούσε να δημιουργήσει και ο Παναθηναϊκός είχε παίκτη λιγότερο στο γήπεδο, με συνέπεια να απειλήσει για πρώτη φορά στο 75’ μετά από πάσα του Βαγιαννίδη στον Παλάσιος και σουτ του Αργεντινού μέσα από την περιοχή που πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ωσπου στο 80’, οι γηπεδούχοι κατάφεραν στη μοναδική τους ευκαιρία μέχρι εκείνη τη στιγμή να σκοράρουν, μετά από σέντρα του Σίτο κακό διώξιμο με το κεφάλι του Πούχατς και μονοκόμματο σουτ του Μπαρτόλο στα δίχτυα (1-0)!

Ο Παναθηναϊκός στο 82’ έφτασε κοντά στην ισοφάριση μετά από σέντρα του Χουάνκαρ και πλασέ στην κίνηση του Κλέινχεσλερ που πέρασε άουτ και στο 86’ έχασαν την ευκαιρία του αγώνα.

Ο Μαντσίνι εκτέλεσε φάουλ, η άμυνα έδιωξε, ο Χουάνκαρ σέντραρε στην περιοχή και ο Ιωαννίδης σούταρε από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Παπαδόπουλος έκανε την απόκρουση του αγώνα σώζοντας την εστία του και μπλοκάροντας τη μπάλα προ του Τσόκαϊ (86’)!

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, ο Αστέρας πανηγύρισε τη νίκη και ο Παναθηναϊκός γνώρισε την πρώτη του ήττα φέτος στην επαρχία, μένοντας στη δεύτερη θέση για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν, δύο βαθμούς πίσω από την ΑΕΚ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Ακης Μάντζιος / 4-2-3-1): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Ατιένθα, Καστάνιο, Άλβαρες, Ιγκλέσιας, Σανταφέ (71’ Μπαρτόλο), Γκαρντάφσκι (55’ Μπερτόλιο), Σίτο (92’ Γκαρσία), Κρέσπι (91’ Αλάγκμπε), Μπαράλες.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς / 4-3-3): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Σάρλια, Πούχατς (81’ Χουάνκαρ), Κουρμπέλης, Ρούμπεν, Τσέριν (74’ Τσόκαϊ), Παλάσιος (81’ Κλέινχεσλερ), Σπόραρ (67’ Ιωαννίδης), Μπερνάρ (68’ Μαντσίνι).