ΑΟ Αγρινίου – Αίας Ευόσμου 75-64

ao agriniou1

Αγρίνιο – Αίας Ευόσμου 75-64: Σημαντική νίκη κι ακόμη ένα βήμα παραμονής για τους Αιτωλοακαρνάνες!

Το Αγρίνιο ανέβηκε από το 25 και μετά, με αποτέλεσμα να είναι ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι παραμονής με τον Αίαντα Ευόσμου. Έτσι το συγκρότημα του Κώστα Κεραμιδά ευτύχησε να ανέβει στο 9-13, να χαμογελάσει για τέταρτη φορά στον δεύτερο γύρο να κάνει το 1-1 απέναντι στους “ερυθρολεύκους” και να καλύψει και το -6 του πρώτου παιχνιδιού. Στον αντίποδα το σύνολο του Γιώργου Ζαφειρούδη υποχώρησε στο 8-14, πλήρωσε τον τραυματισμό του Καραγιαννίδη στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης και εξακολουθεί να παλεύει για την παραμονή στην κατηγορία.

Οι γηπεδούχοι εκκίνησαν τρομερά την αναμέτρηση και με ένα σερί 11-0 ευτύχησαν να πάρουν από πολύ νωρίς προβάδισμα εννιά πόντων (13-4). Οι Θεσσαλονικείς άρχισαν να ισορροπούν σιγά – σιγά την κατάσταση και με οδηγό την βελτιωμένη τους άμυνα κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο όντας πίσω με τέσσερις πόντους (21-17). Η ομάδα του Κεραμιδά εξακολουθούσε να είναι εξαιρετικό στην επίθεση και με οδηγό τον Lawton ανέκτησε το +7 (29-22), ενώ οι αποστάσεις κυμαινόντουσαν σε αυτά τα επίπεδα και στα επόμενα λεπτά και τελικά οι Αγρινιώτες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα στο +6 (39-33).

Η διακοπή ευνόησε την αρμάδα του Ζαφειρούδη, η οποία ήταν πάρα πολύ καλή στα μετόπισθεν κι έκανε ένα επιμέρους 2-11, με αποτέλεσμα να προσπεράσει μετά από πολλή ώρα (41-44). Κάπου εκεί ο ΑΟΑ ανέβασε ξανά στροφές και με καλάθι του Τσουργιάννη αποκατέστησε το +6 (55-49), ενώ πήγε στην τελική ευθεία του αγώνα με ένα ισχνό προβάδισμα (56-51). Οι Αιτωλοακαρνάνες προσπαθούσαν να χτίσουν πάνω στο καλό μομέντουμ τους και αποσπάστηκαν εκ νέου με εννιά πόντους (60-51), εντούτοις οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ξανά τις λύσεις και έμεινα κοντά στο σκορ. Έκτοτε, οι “ερυθρόλευκοι” κατέρρευσαν, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα 10-0, πήραν διαφορά 14 πόντων (70-56), με αποτέλεσμα να καθαρίσουν την νίκη και να πάρουν και την διαφορά.

Οι νικητές πήραν πολλά από πολλούς, αφού σε εξαιρετική βραδιά βρέθηκαν οι Fisher (16 πόντοι), Lawton (13 ποντοι, οκτώ ριμπάουντ), Καφέζας (12 πόντοι, πέντε ασίστ), Τσουργιάννης (11 πόντοι, εννιά ριμπάουντ) και Ν. Μπαζίνας (11 πόντοι, επτά ριμπάουντ και πέντε ασίστ). Από την άλλη πλευρά προσπάθησε η τριπλέτα Walker – Jefferson – Ναούμη με 20,15 και 16 πόντους αντίστοιχα. Τέλος οι νικητές έφτασαν στο ένατο ροζ φύλλο τους, αφού σούταραν καλύτερα (30/69 – 22/66), πήραν την μάχη των ριμπάουντ (45-32) και δεν επηρεάστηκαν από την αρνητική αναλογία ασίστ/λαθών (15/19 – 16/15).