Αίας Ευόσμου – ΑΟ Αγρίνιο 75-69

aoag

Αίας Ευόσμου – Αγρίνιο 75-69: Πρώτη εντός έδρας νίκη για τους Θεσσαλονικείς

Ο Αίας Ευόσμου ήταν ανώτερος στο δεύτερο μέρος και παρά το αρχικό 0-12 κατάφερε να επικρατήσει επί του Αγρινίου και να πετύχει την πρώτη του εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα της Elite League μετά από μία 20ετία! Έτσι το ανεβασμένο σύνολο του Χατζούλη ανέβηκε στο 3-4, την ώρα που οι Αιτωλοακαρνάνες γνώρισαν την τέταρτη διαδοχική τους ήττα και έπεσαν στο 2-5.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, κάτι το οποίο μεταφράστηκε και στο σκορ (0-12). Οι Θεσσαλονικείς αντέδρασαν κάπως κι έγραψαν το 5-12, ενώ ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο στο -9 (7-16). Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι έδειξαν πως συνέρχονται από το μουδιασμένο τους ξεκίνημα και με οδηγό την εξαιρετική τους άμυνα ισοφάρισαν στους 22 πόντους. Παρόλα αυτά οι Αγρινιώτες ξέφυγαν με επτά πόντους (22-29), ενώ οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα, έχοντας έστω και ελαφρώς το πάνω χέρι (28-32).

Οι παίκτες του Χατζούλη επιβεβαίωσαν την ανωτερότητά τους σε αυτό το διάστημα και με ένα σερί 8-0 προηγήθηκαν για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (36-32), την ώρα που πήραν και αέρα έξι πόντων (47-41). Το συγκρότημα του Ντίνου Καλαμπάκου ισορρόπησε ελαφρώς την κατάσταση και για αρχή πλησίασε στους δύο (49-47), ενώ διεύρυνε το σερί του σε 0-9 και πήρε εκ νέου τον έλεγχο του αγώνα (49-53).

Από εκεί κι έπειτα ο Αίας κυριάρχησε και με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Jefferson πήρε διαφορά 11 πόντων στα τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα (67-56). Βέβαια ο ΑΟΑ δεν εγκατέλειψε και για αρχή πλησίασε στους έξι (67-61), ενώ ένα τεράστιο τετράποντο του Fisher το έφερε σε απόσταση αναπνοής (71-68) στα 50΄΄. Παρά το comeback του, το Αγρίνιο είδε τον John να χάνει ένα καθοριστικό ριμπάουντ και τον Καραγιαννίδη να σκοράρει από κοντά για το 73-68 στα 25”, με αποτέλεσμα η πλάστιγγα να γείρει οριστικά στην αντίπερα όχθη.

Για τους νικητές την διαφορά έκανε ο Tyus Jefferson με 22 πόντους, με τον Ναούμη να δίνει επίσης λύσεις με 12 πόντους. Από την μεριά των φιλοξενουμένων διακρίθηκε ο Fisher με 27 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τον John να πετυχαίνει άλλους 19, αλλά να είναι πολύ άστοχος (7/23 σουτ) και να υποπίπτει σε έξι λάθη.

Οι Θεσσαλονικείς πήραν δίκαια την νίκη βάσει στατιστικών, αφού ήταν πιο εύστοχοι (27/74-24/66), κέρδισαν την μάχη των ριμπάουντ (46-41) και είχαν ελαφρώς καλύτερο ratio ασίστ/λαθών (11/9 – 14/15).