ΑΕΚ: Πέρασε από την Τούμπα με το χρυσό γκολ του Αραούχο

αεκ

Τέτοια διπλά δίνουν πρωτάθλημα! Η ΑΕΚ δεν σταμάτησε στο γκολ που ακυρώθηκε. Βρήκε χρυσό γκολ από τον Αραούχο απέναντι σε έναν ΠΑΟΚ που έκανε φρικτά λάθη και με το 0-1 πάτησε στην κορυφή μαζί με τον Παναθηναϊκό.
Σε ένα ματς που τα είχε… όλα, η ΑΕΚ πέρασε από την Τούμπα με το χρυσό γκολ του Αραούχο, βάζοντας, τουλάχιστον προσωρινά, φρένο στον υποτονικό -σήμερα- ΠΑΟΚ και εν γένει «φωτιά» στο μίνι πρωτάθλημα, πιάνοντας στην πρώτη θέση τον Παναθηναϊκό!

Το ντέρμπι των Δικεφάλων προμηνυόταν ως το πιο σπουδαίο της 2ης αγωνιστικής των PlayOffs και έμοιαζε με ένα δυνατό τεστ χαρακτήρα για ΠΑΟΚ και ΑΕΚ. Για το μεν Δικέφαλο του Βορρά, μία καλή ευκαιρία να ροκανίσει κι άλλο διαφορές, ερχόμενος με όρεξη από το «Κλ.Βικελίδης» και για το σύνολο του Αλμέιδα μία ευκαιρία ανάκαμψης κυρίως ψυχολογικής, βρισκόμενος υπό πίεση μετά τα παιχνίδια με Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό.

Και η πίεση της Ένωσης μετουσιώθηκε σε ορμή στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης καθώς το σύνολο του Ματίας Αλμέιδα έμοιαζε πιο καλά «διαβασμένο» σε σύγκριση με τον ΠΑΟΚ που μπήκε πιο νωθρά, δεν πατούσε τόσο καλά, «ποντάροντας» δημιουργικά κυρίως σε εμπνεύσεις του Γιάννη Κωνσταντέλια, εκτελώντας με επιτυχία το ρόλο του μπαλαντέρ για τον ΠΑΟΚ.

Από την άλλη, η ΑΕΚ -έχοντας να διαχειριστεί μία ιδιόμορφη εβδομάδα στο μέτωπο των απουσιών της, προσπάθησε να αιφνιδιάσει τους Θεσσαλονικείς μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Πινέδα έφυγε μόνος του στην κόντρα και ο Άμραμπατ πλάσαρε σε κενή εστία, αλλά ο διαιτητής είχε σφυρίξει νωρίτερα, προκαλώντας την ένταση μεταξύ των αποστολών των ομάδων. Ένταση που διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε του α΄ημιχρόνου με ανακοινώσεις, διαρροές, τιτιβίσματα.

Μέχρι το φινάλε του πρώτου 45λεπτου, η ΑΕΚ είχε να επιδείξει στιγμές δοκιμάζοντας τα αντανακλαστικά του Κοτάρσκι, όπως στο 27′ με τον Σιντιμπέ να βγάζει έξυπνα κάθετη για τον Πινέδα αλλά ο πορτιέρε του ΠΑΟΚ, έχοντας διαβάσει εξαιρετικά τη φάση, βγήκε γρήγορα και «καθάρισε». Από την άλλη, λίγα πράγματα επιθετικά από τους υποτονικούς ασπρόμαυρους με εκφραστή τον Ολιβέιρα.

Λουτσέσκου και Αλμέιδα ανέλαβαν δράση στο β΄ημίχρονο, με τον προπονητή του ΠΑΟΚ να προχωρά σε διορθωτική κίνηση στα χαφ με την έλευση Ντάντας αντί του Σβαμπ και της ΑΕΚ να δίνει μία επιθετική ένεση στην ομάδα του, ρίχνοντας τον Λιβάι στο γήπεδο. Πιο ισορροπημένο το β΄μέρος, στα πρώτα λεπτά παιχνιδιού, με τη μεγαλύτερη φάση να ανήκει στους γηπεδούχους στο 65΄ όταν ο Κωνσταντέλιας έβγαλε ωραία πάσα στον Ολιβέιρα που εκτέλεσε με το αριστερό και ο Αθανασιάδης λίγο έλειψε να σπρώξει την μπάλα με το χέρι του στην εστία αλλά… σώθηκε από το κάθετο δοκάρι!

Αλλαγών συνέχεια από τους δύο προπονητές, φρεσκάροντας πρόσωπα και ψάχνοντας τη στιγμή που θα έκρινε, όπως όλα έδειχναν, το ματς. Και για την Ένωση ήρθε στο 80′ μετά από λάθος απομάκρυνση του Κοτάρσκι. Ο Σιντιμπέ έδωσε με κεφαλιά στον Μάνταλο, ο οποίος συνεργάστηκε εξαιρετικά με τον Αραούχο, ο τελευταίος «ξέφυγε» των ασπρόμαυρων, κοντρόλαρε και «εκτέλεσε» υποδειγματικά με το δεξί, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του ΠΑΟΚ για το 0-1.

Αίμα κι άμμος το ματς μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Λευκορώσου στο γήπεδο της Τούμπας, με τον ΠΑΟΚ, κόντρα στη ροή και στο σκορ του αγώνα, να ανακτά παλμό, ψάχνοντας όμως άναρχα τη στιγμή για το γκολ της ισοφάρισης. Η ΑΕΚ έμοιαζε πιο ψυχωμένη, εξέπεμπε σιγουριά με καθοριστικό Βίντα στο φινάλε, έχοντας πάρει αυτό που έψαχνε από την αρχή του αγώνα, απέναντι σε έναν Δικέφαλο του Βορρά που είναι να επιδείξει εύστοχες τελικές με το σταγονόμετρο, παρά το γεγονός πως έμπαινε στην περιοχή του αντιπάλου. Αλλά μέχρι εκεί…

Με το τρίποντο στο γήπεδο της Τούμπας, η ΑΕΚ έκανε υποθήκη τίτλου, η «λευκή» ισοπαλία του Παναθηναϊκού με το Βόλο, στην αυτοκτονία της σεζόν για τους «πράσινους», την έφτιαξε ακόμη περισσότερο, την ώρα που για τον ΠΑΟΚ ζητείται καθαρό μυαλό και ψυχραιμία ενόψει της συνέχειας που θα είναι άμεση και θα τον βρει στο «Γ.Καραϊσκάκης».