ΑΕΚ – Ολυμπιακός 1-3

3784378

Με ένα φοβερό δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έσπασε το αήττητο της ΑΕΚ (1-3) και στην πιο κρίσιμη στροφή δήλωσε ΠΑΡΩΝ για το πρωτάθλημα, μειώνοντας στο -3 από την Ένωση!
«Ερυθρόλευκο» βάφτηκε το ντέρμπι της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής διάρκειας της Super League. Ο Ολυμπιακός δήλωσε «παρών» για τον τίτλο στο πιο κρίσιμο σημείο, έφυγε από τη Νέα Φιλαδέλφεια με το «διπλό» (1-3) και έγινε η πρώτη ομάδα που νίκησε φέτος την ΑΕΚ στην OPAP Arena, βάζοντας παράλληλα φωτιά σε ολόκληρο το πρωτάθλημα ενόψει τον πλέι-οφ. Καλύτερη για ένα ημίχρονο η Ένωση που έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να προηγηθεί, καταιγιστικοί οι πρωταθλητές στο ξεκίνημα του δεύτερο μέρους, έπαιξαν άψογα στην κόντρα και πέτυχαν τρία γκολ μέσα σε 17 λεπτά (50′ Μουκουντί αυτ., 53′ Μπακαμπού, 67′ Κανός) για να καθαρίσουν το ματς, με τον Κώστα Φορτούνη να είναι κομβικός για το «τρίποντο». Η ομάδα του Μίτσελ τελείωσε με 10 το ματς λόγω της αποβολής του Μπιέλ στο 70′, με την ΑΕΚ να προσπαθεί να ξαναμπεί στο «κόλπο» αλλά να καταφέρνει μονάχα να μειώσει με τον Τσούμπερ στο 81′.

Το κλασικό, ορμητικό ξεκίνημα της ΑΕΚ

Όσον αφορά στην εικόνα και την εξέλιξη του αγώνα, ο ρυθμός ήταν πολύ καλός από τα πρώτα δευτερόλεπτα, με τις δύο ομάδες να δείχνουν διάθεση να επιβάλλουν το δικό τους παιχνίδι, κάτι που βεβαίως κατάφερε απόλυτα η ΑΕΚ. Η Ένωση ήταν φουριόζα, ήταν ορμητική -όπως συνηθίζει στην OPAP Arena- πίεσε έντονα κυρίως από τα πλάγια όμως για αρκετά λεπτά ο Ολυμπιακός αμύνθηκε αποτελεσματικά και άρχισε να ισορροπεί κάπως μετά το τέταρτο. Και πάλι όμως η ομάδα του Αλμέιδα κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό της και να γίνει το «αφεντικό» του αγώνα συνολικά στο πρώτο 45λεπτο, έχοντας τον έλεγχο, την κατοχή (72%) και τις καλύτερες ευκαιρίες για γκολ, 4 εναντίον 1 ως το ημίχρονο.

Οι πρώτες δύο τελικές στο ματς ήταν για τους γηπεδούχους, με δύο κεφαλιές άουτ από Αραούχο και Σιμάνσκι μετά από εκτελέσεις στημένων του Γκατσίνοβιτς. Η πρώτη καθαρή ευκαιρία του αγώνα ήταν αυτή του 19′ για την ΑΕΚ, όταν μετά από γέμισμα του Άμραμπατ στην πλάτη της άμυνας, ο Αραούχο ξέφυγε από τον Ντόη, έκανε κοντρόλ στην περιοχή όμως ο Πασχαλάκης πρόλαβε και βγήκε για να διώξει. Στο 22′ η Ένωση σκόραρε με τον Πινέδα, όμως το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR για χέρι του Μεξικανού κατά τη διεκδίκηση της μπάλας από τον Χουάνγκ.

Ο Ολυμπιακός έκανε την πρώτη του τελική στο ματς στο 28′, με ένα μακρινό σουτ του Μπιέλ αρκετά άουτ. Στο 33′ η ΑΕΚ έχασε τη δεύτερη ευκαιρία της, με τον Πασχαλάκη να βγάζει δύσκολα σε κόρνερ την κεφαλιά του Πινέδα μετά από σέντρα του Ρότα. Στη φάση αυτή, οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με τη δική τους μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο μέρος, όταν μετά από γέμισμα για τον Μπακαμπού στην κόντρα, ο Γάλλος έκλεψε από τον Βίντα και μπήκε στην περιοχή, όμως ο Αθανασιάδης απέκρουσε το πλασέ του. Ένα ακόμη σουτ από τον Γιόνσον στο 39′ για την ομάδα του Αλμέιδα δεν βρήκε στόχο, όπως επίσης άουτ κατέληξε και το δύσκολο τελείωμα στου Αραούχο στις καθυστερήσεις, από πολύ καλή θέση.

Το καθάρισε στην κόντρα!

Όσα κι αν συνέβησαν στο πρώτο ημίχρονο, τα πρώτα λεπτά της επανάληψης τα… διέγραψαν και μάλιστα μεγαλοπρεπώς. Ο Ολυμπιακός βγήκε στο γήπεδο αποφασισμένος να παίξει τα ρέστα του και η μπίλια έκατσε αμέσως στο κόκκινο! Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν άψογα το παιχνίδι των αντεπιθέσεων και πλήγωσαν το αργό κέντρο άμυνας της ΑΕΚ, αρχικά χτυπώντας στο 50′, έστω και με αρκετή δόση τύχης. Ο Μπιέλ έκανε την κίνηση από τα δεξιά, συνέκλινε, έκανε το σουτ με το αριστερό, η μπάλα κόντραρε στον Μουκουντί και κατέληξε στα δίχτυα του Αθανασιάδη για το 0-1.

Πριν καλά καλά συνέλθουν οι κιτρινόμαυροι από το σοκ του γκολ κόντρα στη συνολική ροή του αγώνα, ήρθε και το 0-2 των Πειραιωτών. Μετά από νέα αντεπίθεση στο 53′, ο ο Φορτούνης έβγαλε την άψογη ασίστ για τον Μπακαμπού που έκανε το κοντρόλ, μπήκε στην περιοχή και με πλασέ με το αριστερό νίκησε τον Αθανασιάδη. Μέχρι αυτό το σημείο, η ΑΕΚ είχε δεχτεί δύο γκολ σε 14 παιχνίδια στην OPAP Arena και πλέον είχε δεχθεί άλλα δύο σε 7 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο!

Αποβολή, μείωση του σκορ και… τέλος

Το 0-2 ακολούθησε μια ευκαιρία της Ένωσης με το σουτ του Βίντα άουτ μετά από κακό διώξιμο του Πασχαλάκη, όμως και πάλι ο Ολυμπιακός βρήκε τον τρόπο να χτυπήσει ξανά, με το 0-3 του 68ου λεπτού! Νέα άψογη αντεπίθεση 3 εναντίον 1, ο Φορτούνης ήταν αυτός που κουβάλησε τη μπάλα, έδωσε σωστά στον Μπακαμπού, αυτός με τη μία στον Κανός που έκανε το κοντρόλ και εκτέλεσε με το δεξί για να δώσει στην ομάδα του τεράστιο πλέον προβάδισμα. Στο 70ο λεπτό όμως το ματς ξαναπήρε φωτιά, όταν ο Πεπ Μπιέλ, λίγο πριν γίνει αλλαγή… πρόλαβε και αποβλήθηκε με ένα αχρείαστο και σκληρό τάκλιν στον Αραούχο.

Με τον Ολυμπιακό να παίζει πλέον με παίκτη λιγότερο, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ξαναμπούν το ματς, ωστόσο δεν κατάφεραν παρά να μειώσουν, με τον Μίτσελ να κάνει σωστές αλλαγές για να «δέσει» τη μεσαία γραμμή και την άμυνα της ομάδας του. Στο 72′ ο Πασχαλάκης κράτησε το 0-3 πιάνοντας την κεφαλιά του Πινέδα, ενώ στο 81′ ο Τσούμπερ ήταν αυτός που μείωσε, όταν μετά από πούλημα της μπάλας από τον Ελ Αραμπί, βρήκε χώρο και εκτέλεσε άψογα με το δεξί από το ύψος της περιοχής. Στο 85′ η ΑΕΚ έχασε την τελευταία της -μεγάλη- ευκαιρία, με τον Μουκουντί να μην σημαδεύει σωστά με το κεφάλι από πολύ κοντά. Τίποτα δεν άλλαξε ως το φινάλε, με τον Ολυμπιακό να ελέγχει τον ρυθμό και να φεύγει από την OPAP Arena με το σημαντικότερο αποτέλεσμα της χρονιάς!