Α.Ο. Αγρινίου – Παπάγος 76-69: Σπουδαία νίκη με φόντο το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι άουτ για τους Αιτωλοακαρνάνες

ao agriniou

Σε ένα παιχνίδι που διακόπηκε για 25 λεπτά στην τρίτη περίοδο κι επισκιάστηκε από τον τραυματισμό του Ορέστη Μπέλη στο γόνατο, το Αγρίνιο ήταν πιο ψύχραιμο στο τέλος και κατάφερε να πάρει μία πολύ σημαντική και μεγάλη νίκη απέναντι στον Παπάγο (76-69). Ουσιαστικά η ομάδα του Κώστα Κεραμιδά επανήλθε στις νίκες μετά από τρεις σερί ήττες και ανέβηκε στο 10-16, ενώ οι “Στρατηγοί” υποχώρησαν στο 14-12 και συνεχίζουν να παλεύουν για την παρουσία τους στα πλέι άουτ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καυτοί την αναμέτρηση έξω από την περίμετρο και πήραν πλεονέκτημα έξι πόντων (10-4) με το “καλησπέρα”, αλλά στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο -2 (18-16). Στην δεύτερη περίοδο οι άμυνες έπαιξαν, πρωταγωνιστικό ρόλο, οι εναλλαγές ήταν ένα μόνιμο φαινόμενο και οι “Στρατηγοί” οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα με “βραχεία κεφαλή” (32-34). To ημίχρονο βοήθησε σε μεγάλο βαθμό τους Αιτωλοακαρνάνες, που “μάσαγαν σίδερα” στην άμυνα και αποσπάστηκαν με έξι πόντους (42-36 στο 27′), ενώ τότε τραυματίστηκε σοβαρά ο Ορέστης Μπέλη και το παιχνίδι διακόπηκε για περίπου 20 λεπτά.

Πάντως ο ΑΟΑ ήταν αυτός που παρέμεινε στην πρωτοπορία και πήγε στην τελική ευθεία του αγώνα με “βραχεία κεφαλή” τριών πόντων (45-42). Οι δύο “μονομάχοι” βρήκαν ξανά τις λύσεις στο μπροστά μέρος του παρκέ και ξέφυγαν με επτά πόντους στο 35′ (60-53), εντούτοις η απάντηση του Παπάγου ήταν άμεση (60-60). Κάπου εκεί ένα τεράστιο τρίποντο του Καφέζα έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του (63-60), ενώ το παιχνίδι εξακολουθούσε να έχει τον χαρακτήρα ντέρμπι (70-67). Βέβαια οι Αγρινιώτες ήταν απίστευτα ψύχραιμοι από τις βολές και ευτύχησαν να πανηγυρίσουν αυτήν την σπουδαία επικράτηση, που έχει πολλαπλά οφέλη ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος.

Από την πλευρά των νικητών την διαφορά έκανε ο Lawton με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ σημαντικές βοήθειες έδωσαν και οι Fisher, Καφέζας, Νικολαΐδης με 16,12 και 12 πόντους αντίστοιχα. Στην αντίπερα όχθη στην ζώνη του λυκόφωτος βρέθηκε ο Κόης με 16 πόντους, επτά ριμπάουντ και οκτώ ασίστ, ενώ σημαντικές λύσεις έδωσε και ο Μπαλός με 13 πόντους. Τέλος οι νικητές ήταν μεν πιο άστοχοι (23/60 -23/63), αλλά πήραν την μάχη των ριμπάουντ (38-35) και ήταν καλύτεροι δημιουργικά (17/12 – 17/18).