1-1 στο Περιστέρι για Ατρόμητο και Παναιτωλικό

ισοπ 0

Το γκολ του Καρέλη (33΄) έβαλε μπροστά στο σκορ τους Αγρινιώτες, ωστόσο η ομάδα του Περιστερίου «απάντησε» με τον Ροτάριου (50΄) με τις δύο ομάδες να μοιράζονται – εν τέλει – τους βαθμούς (1-1) και τον Ατρόμητο να κερδίζει τις εντυπώσεις.
Ο Κρις Κόουλμαν ξεκίνησε το παιχνίδι με τον Γιαννιώτη κάτω από τα δοκάρια, τετράδα στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Κεχρίντα, Σουάρεθ, Χατζηισαϊα, Ντε Μποκ, τους Γκονζάλες, Μουνίθ, Κουέν στον άξονα, τους Ροτάριου και Ρομπάιγ στα δύο «φτερά» και τον Κιάρτανσον σε ρόλο φουνταριστού.

Σημειωτέων πως ο Κλωναρίδης υπήρξε το πρόβλημα της τελευταίας στιγμής για την ομάδα του Περιστερίου, με τον Έλληνα αμυντικό να παραμείνει εκτός 11άδας και αποστολής λόγω στομαχικών διαταραχών.

Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Αγρινίου ξεκίνησε το ματς με τον Ανέστη στον «άσο», Αποστολάκη, Κορνέλιους, Λάρσον, Χατζηθεοδωρίδη στην άμυνα (από τα δεξιά προς τα αριστερά) Φλόρες, Μλάντεν, Ντουάρτε στη μεσαία γραμμή, Νταγκό, Σενγκέλια στα δύο άκρα και τον Καρέλη στην κορυφή της επίθεσης.

Το παιχνίδι δεν είχε καλό ρυθμό στο πρώτο μισάωρο κι υπήρξε άκρως υποτονικό, χωρίς αξιόλογες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Μετά το 30΄άρχισε να ανεβάζει…ταχύτητα, με τους γηπεδούχους να απειλούν για πρώτη φορά με γκολ στο 30΄.

Ο Ρομπάιγ με έξοχη ντρίμπλα «άδειασε» τον Αποστολάκη πάσαρε στον Μουνίθ μέσα στην περιοχή των φιλοξενούμενων, ωστόσο το πλασέ του τελευταίου από θέση βολής χτύπησε πάνω στον Χατζηθεοδωρίδη κι ενώ στην εξέλιξη της φάσης σουτ του Ροτάριου κατέληξε άουτ.

Γκολ ο Καρέλης (0-1)
Δύο λεπτά αργότερα (33΄) ο Παναιτωλικός άνοιξε το σκορ και πήρε το…τιμόνι του αγώνα στα χέρια του.

Μετά από βαθιά μπαλιά του Φλόρες, ο Χατζηισαϊας απέτυχε να διώξει την μπάλα με το κεφάλι πιάνοντας αέρα, με τον Καρέλη να το εκμεταλλεύεται κι αφού ντρίμπλαρε τον Σουάρεθ με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή βρήκε δίχτυα (0-1).

Στο 34΄ο ρέφερι Σιδηρόπουλος έδειξε απευθείας κόκκινη κάρτα στον Ντουάρτε για φάουλ πάνω στον Ροτάριου, ωστόσο αφού πήγε στο VAR και τσέκαρε την φάση πήρε πίσω την αποβολή και τιμώρησε (σωστά) με κίτρινη κάρτα τον Πορτογάλο παίκτη του Παναιτωλικού.

Η «απάντηση» του Ατρόμητου (1-1)
Ο Ατρόμητος έδειξε τη διάθεση να πιέσει στα πρώτα λεπτά του β΄ημιχρόνου και κατάφερε να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης στο 50΄. Έπειτα από έξοχη κάθετη πάσα του Κούεν,ο Ροτάριου έβαλε πλάτη στον Κορνέλιους και με πλασέ νίκησε τον Ανέστη (1-1).

Στο 58΄ο Αναστασίου προχώρησε στην πρώτη αλλαγή ρίχνοντας στο ματς τον (new entry) Κολοβό αντί του Σενγκέλια με τον Έλληνα μεσοεπιθετικό να πραγματοποιεί ντεμπούτο με τη φανέλα των Αγρινιωτών.

Οι Περιστεριώτες είχαν περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους και μετά το 1-1 και έβγαζαν μεγαλύτερη ενέργεια και ένταση στο χορτάρι χωρίς όμως να δημιουργούν σοβαρούς κινδύνους για την εστία του Ανέστη.

Ο Παναιτωλικός περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο στο β΄ημίχρονο, δεν απείλησε. έριξε το περισσότερο βάρος στην αμυντική λειτουργία και σαφώς και έφυγε από το ματς ευχαριστημένος με το βαθμό της ισοπαλίας εν αντιθέσει με τον Ατρόμητο.

O διαιτητής Τάσος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Χατζηθεοδωρίδη, Μλάντεν, Κουέν, Ντουάρτε, Αποστολάκη

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Σουάρεθ (76΄Ατρόμητος), Χατζηϊσαΐας, Ντε Μποκ, Γκονζάλες, Κούεν, Μουνίθ (80΄Φρίντζονσον), Ρομπάιγ (80΄Τζοβάρας), Ροτάριου, Κιάρτανσον.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Αποστολάκης (72΄Χουχούμης), Λάρσον, Κορνέλιους, Χατζηθεοδωρίδης (72΄Λιάβας), Μλάντεν, Φλόρες, Νταγκό, Ντουάρτε, Σενγκέλια (58΄Κολοβός), Καρέλης.