Σλοβενία – Δανία 1-1: Σπόραρ και Τσέριν σταμάτησαν τον Έρικσεν

1ee939d1 sporar slovenia

Ισόπαλη 1-1 ολοκληρώθηκε η πρεμιέρα του τρίτου ομίλου του Euro 2024 ανάμεσα σε Σλοβενία και Δανία.

Οι Σκανδιναβοί μπήκαν πιο δυνατά στο γήπεδο και με ένα τρομερό γκολ του Κρίστιαν Έρικσεν πήραν το προβάδισμα μετά από μόλις 17 λεπτά αγώνα.

zenith

Από πλάγιο άουτ ο Βιντ έκανε υπέροχο τακουνάκι μέσα στην περιοχή και ο αρχηγός της Δανίας αφού στόπαρε με το στήθους, σούταρε με τη μία για να σκοράρει ένα υπέροχο τέρμα, 1.110 μέρες μετά τη μέρα που σταμάτησε η καρδιά του για αρκετά δευτερόλεπτα μέσα στο γήπεδο με την ίδια φανέλα.
Δείτε εδώ το βίντεο:

Η Σλοβενία, που είχε στο αρχικό της σχήμα τους θετικούς Τσέριν και Σπόραρ (αγωνίστηκε και ο Βέρμπιτς ως αλλαγή) άρχισε να πατά καλύτερα στο γήπεδο, να παίρνει την μπάλα στα πόδια της και να προσπαθεί να βρει την ισοφάριση. Χωρίς όμως να δημιουργήσει τη μεγάλη ευκαιρία.

Ίδια ήταν η εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Χόιλουντ να χάνει τεράστια ευκαιρία για να «καθαρίσει» το ματς απέναντι στον Όμπλακ.

Έτσι, στο 77′ μετά από κόρνερ του Τσέριν, ο Γιάμζα με δυνατό σουτ και τη βοήθεια μιας κόντρα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σμάιχελ για το 1-1, που ήταν και το τελικό σκορ.