ΠΑΟΚ – Άρης 0-1

42a2f574 4398465

Θριαμβευτής έφυγε απ’ την Τούμπα ο Άρης. Οι «κίτρινοι» μετά τον Ολυμπιακό «λύγισαν» και τον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης. Επικρατώντας στην έδρα του μεγάλου τους αντιπάλου με 1-0 και υποχρεώνοντάς τον στην πρώτη του ήττα στη φετινή Super League.

Ανώτεροι οι γηπεδούχοι ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, όταν και είχαν καλές στιγμές για να προηγηθούν. Μάλιστα είχαν και δύο δοκάρια στην αναμέτρηση, με τον Τισουντάλι και τον Μπάμπα. Όμως την ουσία την είχε ο Άρης και με την εκπληκτική έμπνευση του Μάνου Γκαρθία στο 64’ κρίθηκε ο νικητής.

Σωστή τακτική στην τελική ευθεία του ματς για τους φιλοξενούμενους, που «έσβησαν» το ματς ουσιαστικά, μην επιτρέποντας στον ΠΑΟΚ να γίνει ιδιαίτερα απειλητικός. Με τον τρόπο αυτό ο Άρης απέδειξε πως είναι ομάδα που κανείς δεν μπορεί να ξεγράψει για την πρώτη τετράδα.

Οι «κίτρινοι» ανέβηκαν στους 11 βαθμούς, ενώ ο ΠΑΟΚ έμεινε στους 13 γνωρίζοντας την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα.

Το ματς άρχισε με τον αέρα και τις διαθέσεις των δύο ομάδων να μην επιτρέπουν να βρεθεί ρυθμός. Το πρώτο τέταρτο κύλησε ουσιαστικά χωρίς φάσεις, μόνο με 1-2 τελικές για τους «μονομάχους». Οι «κίτρινοι» προσπαθούσαν να πιέσουν ψηλά, για να μην αφήσουν τον ΠΑΟΚ να αναπτυχθεί.

Στο 16’ ο «δικέφαλος» απείλησε στην κόντρα, με το σουτ του Κωνσταντέλια απ’ το ύψος του πέναλτι να κοντράρει. Ο Μόντσου με κόρνερ προσπάθησε να ξαφνιάσει στο 23’, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Ένα λεπτό μετά, το γύρισμα του Ότο έδιωξε με τα πόδια ο Κουέστα.

Στο 28’ ήρθε η μεγάλη φάση για τους γηπεδούχους. Καλά οργανωμένη επίθεση από τα δεξιά, σέντρα του Τάισον και πλασέ του Τισουντάλι σταμάτησε στο δοκάρι του Κουέστα!

Ο Ντιαντί στο 35’ με καλό σουτ, ανάγκασε τον Κοτάρσκι να μπλοκάρει ωραία. Τέσσερα λεπτά μετά, ο ΠΑΟΚ είχε μεγάλη φάση όταν ο Ότο «έσπασε» στον Κωνσταντέλια, με τον νεαρό από πλεονεκτική θέση να στέλνει την μπάλα άουτ!

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Κωνσταντέλιας είχε σουτ που κόντραρε μετά από κλέψιμο του Μπακαγιόκο και ο Μιχαηλίδης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ. Έτσι το 0-0 οδήγησε στην ανάπαυλα.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με προσπάθειες του Άρη να απειλήσει στο χώρο, κερδίζοντας αρκετά κόρνερ που δεν έφεραν αποτέλεσμα. Στο 53’ ο Τάισον με ατομική ενέργεια απείλησε, αλλά το σουτ που έκανε έφυγε λίγο άουτ.

Η μεγάλη φάση για τον Άρη ήρθε στο 57’, όταν ο Ντιαντί έκανε το γύρισμα, ο Μορόν μπήκε στη φάση, έγιναν κόντρες και ο Κοτάρσκι ενστικτωδώς έδιωξε σε κόρνερ. Λίγο μετά, ο Μανού με κάθετη πήγε να βγάλει μόνο τον Ντιαντί, αλλά ο Κεντζιόρα έκανε το σωτήριο τάκλιν.

Το ματς απέκτησε ρυθμό και στο 64’ ο Άρης ήταν αυτός που βρήκε το γκολ για να ανοίξει το σκορ! Ο Μάνου Γκαρθία σε μια ατομική προσπάθεια, σούταρε τη στιγμή που κανείς δεν το περίμενε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κοτάρσκι για το 0-1!

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν στα επόμενα λεπτά, με τον Άρη να δίνει χώρο και να προσπαθεί στην κόντρα να γίνει απειλητικός. Ενώ το ματς έδειχνε να έχει «σβήσει», οι γηπεδούχοι είχαν δεύτερο δοκάρι στο 85’. Ο Ντεσπόντοφ έκανε τη σέντρα, ο Κεντζιόρα την κεφαλιά και ο Μπάμπα απ’ το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!

Στα λεπτά που ακολούθησαν, ο Άρης έπαιξε μυαλωμένα, κράτησε μπάλα και χαμηλά τον ρυθμό, «σβήνοντας» ουσιαστικά την αναμέτρηση. Έτσι ήρθε το 0-1 και η σπουδαία νίκη των «κίτρινων» στην έδρα του ΠΑΟΚ.

Διαιτητής: Χαρμ Όσμερς (Γερμανία)

Κίτρινες: Μιχαηλίδης, Μπάμπα – Βέλεθ, Μάνου Γκαρθία, Κουέστα.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ότο, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης, Μπάμπα, Σβαμπ (68’ Καμαρά), Μπακαγιόκο (76’ Οζντόεφ), Κωνσταντέλιας, Ζίβκοβιτς, Τάισον (76’ Ντεσπόντοφ), Τισουντάλι (68’ Τσάλοφ).

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Φρίντεκ, Μοντόγια, Μπράμπετς, Βέλεθ (45’+1’ Ρόουζ), Σιφουέντες, Μόντσου, Σίστο (74’ Σαβέριο), Μάνου Γκαρθία (81’ Νταρίντα), Ντιαντί (74’ Σουλεϊμάνοφ), Μορόν (81’ Σαμόρα).