Ολυμπιακός – Ατρόμητος 2-0

4397680 0

Ο Ολυμπιακός με πολλές αλλαγές και νέους στην 11άδα τα βρήκε σκούρα με τον Ατρόμητο, πήρε προβάδισμα χωρίς να έχει φάση στο 39’ από το πέναλτι του Ροντινέι και ο Ελ Κααμπί κλείδωσε το τρίποντο (2-0) δίνοντας μια νίκη-ανάσα.
Οι νέοι ήταν ωραίοι, αλλά οι παλιοί ήταν αυτοί που καθάρισαν για τον Ολυμπιακό. Με εύστοχο πέναλτι του Ροντινέι (40′) και ένα ακόμη γκολ από τον Αγιούμπ Ελ Κααμπί (74′), οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 2-0 τον Ατρόμητο στο Καραϊσκάκη για την 6η αγωνιστική της Super League και επέστρεψαν στις νίκες μετά τα τρία τελευταία ανεπιτυχή αποτελέσματα. Ο Βραζιλιάνος που αγωνίστηκε σε ρόλο εξτρέμ ήταν ίσως ο κορυφαίος των Πειραιωτών, ωστόσο αυτοί που βελτίωσαν την εικόνα της ομάδας του Μεντιλίμπαρ ήταν οι νέοι. Ο Κωστούλας στην κορυφή της επίθεσης, οι Κοστίνια και Αποστολόπουλος στα άκρα της άμυνας και ο Μουζακίτης (σ.σ. έβγαλε την ασίστ στο δεύτερο γκολ) στη μεσαία γραμμή, πρόσφεραν διάθεση, φρεσκάδα, ενέργεια, τρεξίματα, ένταση -όλα αυτά που έλειψαν τελευταία από την ομάδα- και κάπως έτσι βρέθηκε τελικά η πρώτη «απάντηση» στα αγωνιστικά ζητήματα των νικητών. Ζητήματα που συνολικά πάντως σίγουρα δεν εξαφανίστηκαν, αφού η δημιουργία δεν ήταν και πάλι σε καμία περίπτωση στα επιθυμητά επίπεδα, με τους «ερυθρόλευκους» να εκμεταλλεύονται ξανά την ποιότητά τους μέσω των ατομικών ενεργειών, όπως επίσης και το σοβαρό λάθος του Χουτεσιώτη στο πέναλτι που έφερε το 1-0. Από εκεί και πέρα, ούτε ο Ατρόμητος είχε καλή εικόνα, απειλώντας ελάχιστα και με πρώτη πραγματική φάση μετά το 2-0.

Αργό ξεκίνημα, μια γκάφα έλυσε τον γρίφο

Το ματς συνολικά άργησε να… πάρει μπρος, όπως φυσικά και όλος ο Ολυμπιακός. Οι νέοι σίγουρα έδωσαν φρεσκάδα και ενέργεια όμως από την άλλη, οι 7 αλλαγές του Μεντιλίμπαρ μοιραία δημιούργησαν και έλλειψη χημείας, την ώρα μάλιστα που οι Στάμενιτς και Βέλντε ήταν και πάλι εκτός αγώνα από νωρίς. Πρώτη τελική ήταν ένα συρτό σουτ του Ουάρντα που μπλόκαρε ο Τζολάκης, ενώ για τον Ολυμπιακό μια κεφαλιά του Κωστούλα στο 5′ που έσωσε ο Χουτεσιώτης. Στο 16′ ο Αποστολόπουλος είχε ένα καλό σουτ λίγο άουτ, μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας και στο 26′ καταγράφηκε η πρώτη ουσιαστική ευκαιρία, όταν ο Ροντινέι ελίχθηκε μέσα στην περιοχή, έκανε δυνατό σουτ με το αριστερό και ο Χουτεσιώτης έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 34′ η φάση διαρκείας στα καρέ του Ατρόμητου τελείωσε με σουτ του Κοστίνια άουτ και στο 36′ ήρθε η φάση που ξεκλείδωσε το ματς. Ένα γέμισμα άφησε «ζωντανή» τη μπάλα στην περιοχή του Ατρόμητου, ο Βέλντε κινήθηκε προς αυτή και ο Χουτεσιώτης που είχε βγει με πολλή φόρα από την μικρή περιοχή του, γκρέμισε τον Νορβηγό. Ο Παπαπέτρου έδειξε αμέσως πέναλτι, ο VAR συμφώνησε και 4 λεπτά μετά ο Ροντινέι εκτέλεσε άψογα για το 1-0 στο 40′. Στο ημίχρονο το στατιστικό έδειξε: 7(3)-3(1) τελικές, 67%-33% κατοχή, για τον Ολυμπιακό.

Δύο δοκάρια, ένα ακόμη γκολ και… τέλος

Στο 53′ καταγράφηκε η πρώτη φάση του δεύτερου μέρους και αυτή ήταν μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό όταν μετά από γέμισμα του Αποστολόπουλου και κεφαλιά πάσα του Κωστούλα, το βολέ του Ροντινέι από το ύψος της περιοχής σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Τέσσερα λεπτά μετά, η άμυνα των φιλοξενούμενων έκοψε οριακά καλή αντεπίθεση με Κοστίνια και Ροντινέι, ενώ στο 59′ και πάλι ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν μετά από πάσα του Μουζακίτη, ο Χουτεσιώτης έπεσε στη γωνία του και έδιωξε καλό αριστερό σουτ του Κοστίνια. Στο 63′, ο Ουάρντα είχε κεφαλιά άουτ και στο 68′ η σέντρα-σουτ του Κοστίνια επίσης πήγε στο οριζόντιο και άουτ.

Το ματς ουσιαστικά τελείωσε στο 74′. Ο Μουζακίτης έβγαλε εξαιρετική μπαλιά για τον Ελ Κααμπί που κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας, έκανε την προσποίηση στον Μπρόρσον και με άψογο τελείωμα με το αριστερό έγραψε το 2-0. Τέσσερα λεπτά μετά, ο Ατρόμητος είχε την πρώτη του πραγματική ευκαιρία αλλά ο Τζολάκης έσωσε το κοντινό σουτ Γιουμπιτάνα και κάπου εκεί το ματς άρχισε να… σβήνει. Στις καθυστερήσεις Τσικίνιο και Ροντινέι είχαν δύο καλές στιγμές για ένα τρίτο γκολ, όμως αυτό το 2-0 ήταν το τελικό σκορ, στη νίκη που επανέφερε ηρεμία και κυρίως πολύτιμους βαθμούς στο ερυθρόλευκο στρατόπεδο.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ / 4-2-3-1): Τζολάκης, Αποστολόπουλος (69′ Ορτέγκα), Κάρμο, Ρέτσος, Κοστίνια, Μουζακίτης, Στάμενιτς (61′ Έσε), Βέλντε (46′ Γουίλιαν), Ολιβέιρα (61′ Τσικίνιο), Ροντινέι, Κωστούλας (69′ Ελ Κααμπί).
Ατρόμητος (Πάμπλο Γκαρσία / 4-2-3-1): Χουτεσώτης, Αθανασίου, Μανσούρ, Μπρόρσον, Κίνι, Ουεντραόγκο, Τσιγγάρας (71′ Μίχορλ), Ουάρντα, Έντερ (82′ Καλοσκάμης), Μπάκου, Φαν Βέερτ (61′ Γιουμπιτάνα).
Διαιτητής: Αναστάσιος Παπαπέτρου (Αθηνών)
Βοηθοί: Κωνσταντίνος Στάικος (Λάρισας), Δημήτριος Σαμοΐλης (Αθηνών)
Τέταρτος: Αλέξανδρος Κατσικογιάννης (Ηπείρου)
VAR: Βασίλειος Φωτιάς (Πέλλας)
AVAR: Παντελής Σπυρόπουλος (Αν. Αττικής)