Γεωργία – Τσεχία 1-1

28893465

Γεωργία και Τσεχία ήθελαν πάση θυσία τη νίκη μετά τις ήττες που γνώρισαν στην πρεμιέρα του 6ου ομίλου από Τουρκία (3-1) και Πορτογαλία (2-1) αντίστοιχα, πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις για να την κατακτήσουν, ωστόσο, έμειναν στο 1-1 και, πλέον, τα πράγματα για να συνεχίσουν στο Euro 2024 γίνονται πάρα πολύ δύσκολα.

Ανώτερη σε όλο το παιχνίδι η Τσεχία έχασε πολλές ευκαιρίες, ωστόσο, δεν τα κατάφερε και ο λόγος είχε ονοματεπώνυμο: Γκιόργκι Μαμαρντασβίλι. Ο κιπερ της Βαλένθια έκανε φοβερές επεμβάσεις σε στη διάρκεια της αναμέτρησης και ήταν αυτός που εμπόδισε την ομάδα του Ιβάν Χάσεκ από το να πάρει τους τρεις βαθμούς.

zenith

Οι Γεωργιανοί, που πήραν τον πρώτο τους βαθμό στην παρθενική τους συμμετοχή σε τελική φάση Euro, προηγήθηκαν με το πέναλτι του Μικαουτάτζε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, αλλά οι Τσέχοι «απάντησαν» στο 59′ με τον Σικ, ο οποίος λίγο αργότερα τραυματίστηκε κι αντικαταστάθηκε από τον Ιβάν Χάσεκ.

Σε ένα ημίχρονο που η Τσεχία είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς, έχασε κλασική ευκαιρία στο 3′ με την φάση διαρκείας στα καρέ των Γεωργιανών και τη διπλή επέμβαση του Μαμαρντασβίλι σε ισάριθμα σουτ του Σικ, σκόραρε στο 24΄ με τον Χλόζεκ, αλλά το γκολ ακυρώθηκε με τη συνδρομή του VAR (χέρι του σκόρερ), η ομάδα που μπήκε στ΄ αποδυτήρια προηγούμενη στο σκορ ήταν η Γεωργία.

Ενώ το ματς παιζόταν στις καθυστερήσεις, η μπάλα μετά το φάουλ του Κβαρατσκέλια βρήκε στο χέρι του Χράνατς κι αφού εξετάστηκε στο VAR φάνηκε η παράβαση και ο Ζίμπερτ υπέδειξε το πέναλτι. Να σημειωθεί ότι στη φάση αυτή ο Στάνεκ είχε κάνει απίστευτη απόκρουση σε πλασέ του Κάσια από κοντά, για να τελειώσει η φάση και στη συνέχεια να εξεταστεί από το βίντεο.

Ο Μικαουτάτζε δε λάθεψε από την «ασβεστένια βούλα» και σκοράροντας σε δεύτερο ματς (είχε κάνει το ίδιο και στην ήττα της πρεμιέρας από την Τουρκία με 3-1) στην παρθενική πσρουσία της εθνικής ομάδας της χώρας του σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, έβαλε μπροστά στο σκορ το συγκρότημα του Βίλι Σανιόλ στο 45’+4.

Αμέσως μετά τη σέντρα ο Μαμαρντασβίλι έκανε φοβερή απόκρουση στο τετ-α-τετ με τον Σικ, διώχνοντας σε κόρνερ το πλασέ του σέντερ φορ της Μπάγερ Λεβερκούζεν.

Στο β΄ μέρος η Τσεχία τα έπαιξε όλα για όλα και ήταν επόμενο να αφήνει κενούς χώρους στην άμυνά της. Οι Γεωργιανοί προσπάθησαν να χτυπήσουν στην αντεπίθεση και στο 57′ έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Μεκβαμπισβίλι να πλασάρει άουτ μετά από την ασίστ του Κβαρατσκέλια.

Κι αφού δεν έγινε το 2-0, έγινε το 1-1. Από κόρνερ στο 59′ και κεφαλιά του Λινγκρ η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και στο ριμπάουντ ο Σικ με το στήθος ισοφάρισε με το 20ό του γκολ στην 40ή εμφάνισή του με την εθνική Τσεχίας.

Στο 62΄ η κεφαλιά του Κρέιτσι έφυγε λίγο άουτ, σε νέα ευκαιρία για τους Τσέχους για να ανατρέψουν εντελώς τα εις βάρος τους δεδομένα από το πρώτο ημίχρονο. Ο Μαμαρντασβίλι στο 66′ είπε όχι στο δυνατό σουτ του Λινγκρ, ενώ δέκα λεπτά μετά η κεφαλιά του Χίτιλ έφυγε άουτ.

Και πάλι ο Μαμαρντασβίλι στο 78′ έδιωξε στη γωνία του το ευθύβολο σουτ του Λινγκρ, ο οποίος πρόσφερε σημαντικές βοήθειες από τη στιγμή της αλλαγής του.

Μοιραίος παίκτης της Γεωργίας ο Λομπιανίτζε ο οποίος στο 90΄+5 έχασε απίστευτη ευκαιρία για να χαρίσει το τρίποντο στην ομάδα του.

Διαιτητής: Ντάνιελ Ζίμπερτ (Γερμανία)
Κίτρινες: Κάσια, Μεκβαβισμπίλι, Γκβελεσιάνι, Κοτσορασβίλι – Τσουφάλ, Πρόβοντ, Γιουράσεκ, Χόλες, Σούτσεκ

Οι ενδεκάδες:

ΓΕΩΡΓΙΑ (Βίλι Σανιόλ): Μαμαρντασβίλι, Κακαμπάτζε, Ντβάλι, Κάσια, Κβρκβέλια (82′ Γκβελεσιάνι), Κοτσορασβίλι, Κβαρατσκέλια (82′ Λομπιανίτζε), Νταβιτασβίλι (62′ Τσακβετάτζε), Μεκβαμπισβίλι, Τσιταϊσβίλι (62′ Λοτσοσβίλι), Μικαουτάτζε (88′ Κβιλιτάια)

ΤΣΕΧΙΑ (Ιβάν Χάσεκ): Στάνεκ, Χόλες, Χράνατς, Τσούφαλ, Χλόζεκ (55′ Ματέι Γιουράσεκ), Σικ (68′ λ.τρ. Χίτιλ), Πρόβοντ (81′ Μπάρακ), Νταβίντ Γιουράσεκ (81′ Σέβτσικ), Τσέρνι (55′ Λινγκρ), Κρέιτσι, Σούτσεκ